Egy újszülött szobáját berendezni nem feltétlenül jelent(ene) bonyodalmat, nagy kiadást. Azonban annyira várod már a kicsi születését, hogy hajlamos vagy túlzásba esni, ami a dizájnt illeti, mintegy a szereteted kifejezéseként. Az egyetlen probléma ezzel az, hogy a pici az egészből semmit nem érzékel, más szóval van fontosabb is a falmatricáknál és gyerekmintás függönynél.
Első gyermek várásakor még nem tudhatod pontosan, hogy mi várható, mire figyelj leginkább. Nem számolsz olyan “apróságokkal”, mint az éjszakai pelenkázás és etetés, ami például szabályozható fényerőt kíván – de ne ugorjunk előre, nézzük sorban, mire kell figyelned.
A szoba funkciói
Elsőként azt kell végiggondolnod, hogy mi fog a gyerekszobában történni, ki mit fog csinálni?
A babád eleinte csak aludni. Te viszont igen sűrűn tisztába tenni, etetni őt. Emiatt lényegében magadnak, a te kényelmednek érdemes az első bútorokat elrendezni, amiből 3(+1) alapvető darabra van szükség, az alábbi funkciók szerint:
- pihenés – bölcső, mózeskosár, kiságy
- pelenkázás – komód
- hely az etetéshez – fotel, fotelágy, ágy
+1. tárolás – szekrény.
Kiságyválasztáskor az alapvető biztonsági elvárások mellett eleinte további szempont, hogy a babának minél szűkebb helye legyen – ezzel helyettesítve számára az oly nyugtató, anyaméhben töltött időszak érzését. Én emiatt nem vettem külön bölcsőt, hanem a kiságyat kibéleltem a szoptatós párnával. Amikor erre már nem volt szükség, egyszerűen kivettem onnan.
Pelenkázáshoz lehet kapni külön erre a célra árult komódot, kisszekrényt (vagy komódot pelenkázó asztallappal), ám ez igen beszűkíti a lehetőségeidet. Emellett – attól függ, hol veszed – sokszor az árukhoz mérten a minőségük alább marad.
Szerintem a legjobb választás a fiókos komód. Mert itt kell tárolnod az összes, tisztába-tételhez szükséges dolgot a pelenkától a popsitörlőn, popsikrémen, testápolón és egyéb tisztálkodószereken át a rugdalózókig, és nagyon fontos, hogy akár fél kézzel (és szemmel) is ki tudd venni, amire éppen szükséged van (másnéven RENDSZEREZÉS 🙂 )
Ha még akkor kéne hajoldoznod és keresgélned a (nem kihúzható) polcokon, annál kevésbé tudnál figyelni a kicsire, akit – tegyük fel – épp pelenkázol.
Emellett fontos az is, hogy könnyen tisztítható, tisztán tartható legyen a komód felülete. Ha nem kimondottan a pelenkázáshoz veszed a komódot, időtálló, sokáig használható (ezáltal pénztárcakímélő) megoldás születhet.
Komódválasztáshoz még egy tipp: vásárlás előtt mindig húzd ki a fiókokat, nézd meg, hogy a fiók oldala és hátlapja milyen magas, mert előfordulhat, hogy jóval alacsonyabb, mint a fiókelőlap. Az ilyen komód helykihasználtság szempontjából nem a legjobb – kevesebbet tudsz bele pakolni.
Az etetéshez szükséges ülő-vagy fekvőbútor kiválasztását befolyásolja, hogy hogyan szeretnéd, de legfőképpen, hogy hogyan tudod etetni: anyatejjel vagy tápszerrel?
Mindenkinek máshogy kényelmes, így a saját igényeidet neked kell feltérképezned, hogy megleld a kényelmed etetés közben. Az erre a célra kialakított szoptatós foteleket én szintén nem favorizálom, drágán lehet megvenni és később nem tudod másra használni.
A negyedik pont a tárolás, amit egy jó méretű és elrendezésű komód kiválasztásával lehet, hogy már meg is oldottál. Egy csecsemő esetén még alig vannak játékok, azokat is szinte dekorációnak tudod még használni – tekintettel arra, hogy ő még semmire nem reagál. Így a tárolás jó pár hónapig a ruháira vonatkozik. Ha mégis szükséges szekrény, olyat válassz, aminek átalakítható a belső elrendezése, van benne akasztórúd, fiók vagy kihúzható kosár és polc is. Akár itt tárolhatod a tartalék pelenkacsomagot és egyéb szereket, flakonokat is.
Mivel a kicsi pár hónapig fel sem fogja, mi van körülötte, így a születése előtt nem muszáj időt töltened azzal, hogy kitaláld, milyen színeket, dekorációkat használj. Születése után akár meg is változhat a véleményed, így erre elég lesz akkor gondolnod, amikor először kell tovább fejlesztened a babaszobát…
Ha egy szőnyeggel már most barátságosabbnak gondolod a szobát, akkor válassz szintén olyat, amit hosszú távon tudsz majd használni – nem vagyok híve a mesefigurás, farmos, városos és egyéb, kimondottan gyerekmintás szőnyegeknek. Sem a padlószőnyegnek (elsősorban higiéniai okokból). Viszont a mintájánál sokkal fontosabb az anyaga és a szálhosszúsága. Pár hónap, és kisbabád a földön (szőnyegen) fogja tölteni ideje nagy részét. Úgyhogy törekedj a minél rövidebb szálú, nem szőrös, természetes anyagú, könnyen tisztítható szőnyeg kiválasztására. Ez lehet egy kilim, vagy akár egy síkszövött pamutszőnyeg, szögletes vagy kerek kivitelben.
Játszószőnyegre is hamarosan (2-3 hónap) szükséged lesz, az előbb leírt kritériumok itt ugyanolyan fontosak, így nem javaslom például a képen látható megoldást; attól, hogy a baba a hátán fekszik, még belemarkolhat a hosszú szálakba, amivel első dolga lesz, hogy a szájába vegye…
Ennél sokkal fontosabb már az első pillanattól a világítás és árnyékolás kialakítása: mindenképpen szerezz be egy szabályozható fényerejű lámpát, hogy az éjszakai pelenkázás és etetés közben Te láss, de Őt feleslegesen ne ébreszd fel félálmából.
Az árnyékolás pedig legyen teljesen fénykizáró, akár redőny, vagy blackout függöny van az ablakon, a lényeg, hogy legyen meg a lehetőséged fényes nappal is sötétet csinálni.
A szobanövény dekorációként maximum addig maradhat a gyerekszobában, amíg a kicsi el nem kezd mászni, utána vigyázni kell, nehogy megegye a virágföldet, vagy megkóstolja a növényt.
A fentiek alapján egy olyan összeállítást mutatok, aminek a részeit (a kiságyat kivéve) még sokáig tudod használni akár a gyerekszobában, akár a nappaliban:
1. kiságy Sniglar – Ikea 11.990.-
2. szőnyeg – Rugvista Cotton Stripe Olive zöld 20.175.- Ft-tól
3. komód Hemnes – Ikea 64.990.-
4. füles fotel Strandmon – Ikea 59.990.-
5. kötött puff Haboo hárs nordic – classhome.hu 18.500.-
6. kisasztal – Jysk 5.000.-
7. éjjeli lámpa – Ikea 3.990.-
8. pelenkázó alátét + huzat – Ikea 3.480.-
A gyerekszoba-sorozat következő részében a növekvő gyermek igényeinek megfelelően bővítem a bútorok, funkciók és az elvárások sorát, hamarosan itt a blogon!
Szép otthont! :)
Ildikó
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: