Lakbermánia

A lakberendezés buktatói

 

Te is úgy állsz neki a felújításnak, hogy már előre eleged van az egészből, mert tudod, hogy úgysem a terveid szerint alakul minden (ezért aztán minek is tervezni), és sosem lesz kész?

Te is azt a pillanatot várod, amikor (be/vissza)költözésre idilli kép fogad, és nem lesz utána gondod semmire (egy jó darabig?)

Az a tapasztalatom, hogy aki költözés, felújítás, átalakítás előtt áll, az elején azt gondolja, hogy egy szuszra kész lesz minden; mire beköltözik, az utolsó kép is a helyére kerül, minden tökéletes lesz, pont úgy, ahogy megálmodta. Az átalakítós tv-show-kban ez így van, bár ott általában katalógusotthonokat „gyártanak”, de a valóságban ez nem pont így működik.

Hogy miért?

Megnézzük az okokat:


#1
: A csapat

Az átalakítós tévéműsorokban és fogadott lakberendező esetén is általában egy egész, jól összeszokott csapat dolgozik, közülük egyik sem tulajdonos/családtag/ismerős.

A tévéshow esetén – a limitált műsoridő miatt is – jobb színben tüntetik fel a folyamatot. Egyrészt a nehézségek ki vannak vágva (egy-két extrém esetet kivéve) a műsorból, minden sokkal gyorsabbnak, gördülékenyebbnek hat, mint amilyen valójában. Pont úgy, ahogy egy somlói galuska elkészül 15 perc alatt egy főzős műsorban, egy komplett kétszintes, 5 tvshowhálószobás ház teljes átalakítása is „lezajlik” fél-egy óra alatt. Bár Te is tudod, hogy a valóságban ez nem 60 perc volt, mégis laikusként hajlamos lehetsz rosszul saccolni az időt.

A fogadott lakberendező esetén sem látványos a folyamat minden apró mozzanata, ő az, aki a teljes felújítást „levezényli”, kontakt a megrendelő és a szakemberek között.

A jól megtervezett, összeszervezett folyamat ideális esetben valóban befejeződhet addig, ami azt jelenti, hogy minden adott már a munka elején: tervek, szakemberek, anyagok és főként a pénz. (Hány történetet hallottál, ahol a pénz miatt kellett kicsit leállni?)

Ezért nem lehet összekeverni a két külön folyamatot, amiknek a célja ugyan egy, de az oda vezető út egészen más.

#2: A tőke

tervEgyrészt ezen nincs mit beszélni: vagy van, vagy nincs.

A legjobb módszer eldönteni, hogy van-e elég, ha a folyamat elején készül egy költségkalkuláció.

Azonban az is tény, hogy sokan hajlamosak alábecsülni a felújítás során felmerülő költségeket, valamint felmerülhetnek váratlan feladatok is, amiknek szintén van költségvonzata.

Ezért ajánlott mindenképp felfelé kerekíteni, valamint a kalkulált végösszeget legalább 20-25%-kal beszorozni.

 

 

#3: A szakember

festés2A jó munkát végző burkolóra, festőre, vizesre, villanyszerelőre, stb. jó esetben is heteket kell várni. Ehhez
még hozzáadódik, hogy – bízzunk benne, hogy akaratán kívül – kicsúszhat a munkával a tervezett időből, ami gondot jelenthet a következő szakember számára. Mivel a felújítási folyamatok egymásra épülnek, van, ami nem kezdődhet el addig, amíg a másik teljesen el nem készül. Ez tiszta 22-es csapdája: egymást is akadályozzák, és veled is kiszúrnak – még ha akaratlanul is.

 

Hogy történik igazából?

A valóságban – főleg ha magad állsz neki a felújításnak, az esetek többségében a fokozatosság elve érvényesül. Egy dolog előre megtervezni a design-t, kitalálni mindent, hogy hova milyen bútorok kerüljenek, milyen legyen a színvilág, a kiegészítők, stb.

Előfordul, hogy a felújítás hosszabb ideig – hónapok – is elhúzódik, ilyenkor a rengeteg impulzus (képek, reklámok) miatt változhat az ízlésünk is – akár pár hét alatt (!) meggondolhatod magad egy szőnyeg, kanapé vagy akár egy-két kiegészítő szín kapcsán.

Hasonló a helyzet, amikor olyan bútorra, kiegészítőre kell várni, ami épp nincs készleten, átmenetileg nem kapható, vagy egy régi darabot szeretnél levadászni valamelyik piacon. Ha ezek a bútorok nem szükségesek ahhoz, hogy otthonod az alapvető igényeidet kielégítse, akkor úgyis be fogsz költözni. Tehát nem kerül az utolsó fűszál is a helyére a költözés előtt, de attól már jól használható a tér.

Ebben az esetben a költségek is jobban eloszlanak, nem egyszerre kell mindent kifizetni. Ezáltal pedig kevesebb az esélye annak, hogy kompromisszumot kötsz egy olcsóbb dologgal kapcsolatban, ami hasonlít ugyan az eredeti elképzelésedhez, de korántsem ugyanaz – mert így az összhatás is messze elkerülheti a vágyott végeredményt.

A hobbi lakberendező tanfolyamon ez utóbbihoz kapsz segítséget: hogyan építsd fel otthonod felújításának folyamatát, a kezdetektől. Mire figyelj, hogyan tervezz, milyen szempontokat tarts szem előtt, hogy a leginkább élhető, funkcionális és egyedi otthon szülessen. 

Részleteket >>> ide <<< kattintva találsz, várlak Téged is!

Szép otthont!

Ildikó

Szép otthont! :)

Ildikó

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!