Lakbermánia

Tibi, a gyufamakettező

A mai bejegyzés Lakatos Tibor kreativitása, kitartása, precizitása és türelme előtt tiszteleg.

Tibi ugyanis nagyon különleges elfoglaltságot talált magának: gyufaszálakból készít maketteket. Már rögtön az első munkája kapcsán a mélyvizet választotta. Kértem, hogy meséljen egyedi hobbijáról.

Az egész 2008-ban, egy cikknek köszönhetően kezdődött, ami egy amerikai férfi gyufaépítményeit mutatta be. Nagyon megtetszett az ötlet, gondoltam, én is megpróbálkozom hasonlóval. A neten kezdtem el keresgélni, hogy minek a mását építsem meg. Amikor megláttam a képek között a Taj Mahal-t, egyből a nagyapám jutott eszembe. Mivel ő személyesen is ott járt, gyerekkoromban rengeteget mesélt róla nekem. Nem kellett ennél több indok a választásomhoz. Az elkészítésével neki is emléket szerettem volna állítani.

Honnan szerezted az alapanyagot?

A gyufát eleinte -pontosabban az első 10 ezer szálat – dobozonként vettem, és otthon vagdostam le a fejüket. Később levelet írtam egy gyufagyárnak, mellékeltem képet, hogy mit csinálok. Azonnal küldtek egy hatalmas doboznyi gyufát, fej nélkül.”

Mennyire bizonyult komoly kihívásnak a Taj Mahal?

Főiskola mellett csináltam szabadidőmben, 22 600 szál gyufát használtam fel összesen. A munka 2 és fél évig tartott. Emlékszem, alig volt rá időm, de elhatároztam, hogy még 2010-ben befejezem. Így is lett: gyakorlatilag az utolsó pillanatban, Szilveszter napján, úgy este 6 óra körül készültem el vele teljesen.”

taj_mahal_gyufamakett

taj_mahal_gyufamakett

taj_mahal_gyufamakett

 

Mi következett ezután?

Fél év “pihenés”. 🙂 Majd úgy döntöttem, hogy megépítem szülővárosom jelképét, a gyulai várat. Munka mellett egy év alatt készült el, 28 ezer gyufaszálból. A megvalósítást – szokás szerint – alapos tervezés előzte meg; képeket kerestem, utánajártam a méreteknek. A belső tér kialakításához kb. 150 képet készítettem a várban. Minden részletet fontosnak tartottam, hogy minél élethűbb makettet tudjak készíteni.

gyulai_var_gyufamakett

 gyulai_var_gyufamakett

Első ránézésre nem tűnt bonyolultnak, valójában azonban a szabálytalan alaprajz miatt a tető kialakítása kissé nehezebbnek bizonyult, de az eredményt látva úgy gondolom, egész jól sikerült. Nagy kihívást jelentett még a vár padlózata is, a 3 milliméteres gyufaszálakat úgy raktam le, hogy tényleg kőnek tűnjön.

gyulai_var_gyufamakett

gyulai_var_gyufamakett

gyulai_var_gyufamakett

Az épületeken kívül mást is készítettél már?

Igen, volt két “kisebb” projektem: “pihenésképpen” készítettem már kólásüveget és -dobozt is 1:1-es méretarányban.”

coca_cola_uveg

coca_cola_doboz

 

Tibi következő munkája Budapest egyik jelképe, a Lánchíd makettjének megépítése, aminek már neki is állt.

lanchid_keszuloben

lanchid_keszuloben

Beszélgetésünk – és az eddig látottak – alapján biztosra veszem, hogy a pontosság, precizitás ebből a munkájából sem fog hiányozni, és néhány “extra elemmel” az eddigieknél még látványosabb makettre számíthatunk. Az összes munkáról, és a velük kapcsolatos infókról, hírekről Tibi blogján és a folyamatosan frissülő Facebook-oldalán találtok bejegyzéseket, én pedig remélem, hogy elsők között számolhatok majd be az elkészült gyufahídról…

lakberendezo_szekesfehervar

Szép otthont! :)

Ildikó

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!